تبلیغات
همه چیز در چهار دیواری - ترین ها
هر چه خواهد دل تنگت

ترین ها

پنجشنبه 17 بهمن 1387 08:23 ب.ظ

نویسنده : Mahdi Izadpanah
ارسال شده در: مطالب علمی ،
بریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان را دارد.
بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. تنوع وسیعترین سازه‌های آجری به هم پیوسته و معماری گوناگون آن مجموعه بسیار زیبایی را پدید آورده كه توجه گردشگران و معماران صاحب‌نام دیداركننده از كشورهای جهان را به خود جلب كرده است. شهر تبریز، به مناسبت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و عبور كاروانهای بازرگانی به مقصد خاور دور و اروپا، مركز مبادله كالا میان تجار بوده است و جهانگردان و بازرگانان در خاطرات خود از بازار تبریز با شكوه و عظمت بیحدی نام برده‌اند.
 «ابن بطوطه»، سیاح مشهور، كه در سال 731 هجری قمری وارد تبریز شده بود می‌گوید: بازار تبریز یكی از بهترین بازارهایی بود كه من در همه شهرهای دنیا دیده‌ام ... من به بازار جواهریان رفتم، بس كه از انواع جواهرات دیدم چشمم خیره گشت... .
 «تاورنیه» نیز در سال 1046 ه ق از بازار تبریز دیدن كرده و آن را ستوده است. «شاردن فرانسوی» نیز تبریز را دارای عالیترین بازارهای آسیا دانسته و با اظهار شگفتی از گنبدهای زیبا و طاقهای دیدنی بازار هشت‌گوش و وسیع قیصریه را زیباترین بخش بازار تبریز دانسته است. زلزله ویرانگر سال 1193 هجری قمری این بازار شهره جهانی را نیز با خاك یكسان كرد و طولی نكشید كه نیكنامان تبریز به بازسازی بازار همت گماردند و بازار كنونی، به طول یك كیلومتر، در سال 1354 شمسی به عنوان وسیعترین مجموعه سرپوشیده جهان در فهرست آثار ملی ثبت شد. در سالهای اخیر، مسئولان میراث فرهنگی در تلاش اند که - با فراهم ساختن مدارك لازم - این مجموعه بینظیر را در سازمان ملی یونسكو به عنوان اثر جهانی ارزشمندی به ثبت برسانند.
 بازار تبریز از چندین راسته و تیمچه و سرا تشكیل شده است كه تیمچه «امیر» با بزرگترین گنبد و تیمچه «مظفریه» با معماری با شكوه خود جلوه خاصی دارد.   (اقای خمسه)دیدگاه ها : نظرات(توروخدا نظر بدید)
آخرین ویرایش: پنجشنبه 31 اردیبهشت 1388 11:23 ق.ظ